Az Aikido eredete és alapelvei
Az Aikido szamuráj gyökerekből táplálkozó harcművészet, amelyet Ueshiba Morihei O-Sensei (nagymester, nagy tanító) fejlesztett ki számos budo-stílus tanulmányozása és mesterfokú elsajátítása után. Az Aikido technikai része pusztakezes és fegyveres (bokken = fakard, shoto bokken = rövid fakard, jo = bot, tanto = fakés) elemekből tevődik össze, és alapvetően a ju-jutsuból és a kardvívásból fejlődött ki.
Az Aikido kialakulásakor és O-Sensei élete alatt még ugyanolyan súllyal bírt az a szellemi/etikai háttér, amely az Aikido célját meghatározta. Ez – Ueshiba mester kulturális hátteréből és neveltetéséből adódóan – főleg az ezoterikus shinto szekta, az Omoto-kyo, és a szintén ezoterikus buddhizmus, a shingon tanaira épült, amelyeket a szamuráj szellemiséget évszázadokon keresztül közvetítő Bushido – a szamurájok etikai kódexe – hatott át.
Mára az Aikido sokkal inkább a személyiségfejlesztés, a tudat és a test harmonizálásának útjává vált. Az Aikido gyakorlásával nem csak fizikailag leszünk edzettek és rugalmasak, hanem a gondolkodásmódunk is átalakul. Ahogy a mozgásunkból következtetni lehet a személyiségünkre, ugyanúgy a mozgásunk fejlesztése pozitívan hat személyiségfejlődésünkre is. Egy ideges, feszült ember mozgása is kapkodó, impulzív és merev lesz, míg ha a mozgásunkat egyenletessé és áramlóvá tudjuk alakítani, a tudatunk is megnyugszik és mentesül a mindennapok stresszétől.
Az Aikidót jelenleg a világ minden táján gyakorolják: gyerekek, férfiak és nők, de idősebbek egyaránt.
Az Aikido jelentése
Az Aikido értelmezéséhez nagy segítséget nyújt a szót felépítő kanjik elemzése:
ai
találkozás, harmónia, érintkezés, egyesülés, egyesítés
ki
energia, erő, rezgés, életesszencia, a mindent átható éltető erő
do
szellemi út
Az Aiki együtt azt jelenti, hogy eggyé válni a világegyetem éltető energiájával.
Az Aikidót fordítják a „Harmónia útjának”, „Az egyetemes ki-vel való egyesülés útjának” vagy a „Béke művészetének” is.
Az Aikido mozgásformája
Az Aikido technikáira a dinamizmus, a nagy körívek, a harmonikus mozgás és a légzési erő (kokyu) használata a legjellemzőbb, célja, hogy a támadó erejét és lendületét kihasználva közömbösítsük a támadást, lehetőleg úgy, hogy közben a támadó sem sérül meg. Mivel az Aikido alapvetően nem agresszív harcművészet, lehetőséget teremt arra is, hogy a támadó szándékát, ezáltal agresszív célját megváltoztassa.
Ebből adódik, hogy az Aikido alapelvei hatékonyan átültethetők a mindennapi élet más területeire is, amikor emberekkel kell konfliktushelyzetet megoldani.
Az Aikido mozgásrendszere a világegyetem törvényszerűségeivel és a természet erőivel való összhangra épül, így fokozatosan az emberbe csöpögteti a természet szeretetét, az Élet tiszteletét és a környezettudatos szemléletmódot.
Az Aikido a mesterek megfogalmazásában
Az Aikido meghatározásával, jelentésével és lényegével könyveket lehetne megtölteni. Ehelyett álljon itt pár idézet O-Senseitől és közvetlen tanítványától.
Ueshiba Morihei O-Sensei:
„Az Aikidóban nincsenek rögzített formák – az Aikido a szellem tanulmányozása.”
„Az Aikido lényege: Az igazi győzelem a magunk fölött aratott győzelem, a gyors győzelem napja! (Masakatsu agatsu katsuhayabi.) Az »igazi győzelem« rendíthetelen bátorságot jelent, a »magunk fölött aratott győzelem« a lankadatlan erőfeszítést szimbolizálja, míg a »gyors győzelem napja« az »itt és most« aratott diadal dicsőséges pillanatát fejezi ki. Az Aikidóban nincsenek rögzített formák, így bármilyen eshetőségre azonnal válaszol, így valósítja meg az igazi győzelmet. Legyőzhetetlen, mert semmivel sem harcol.”
Forrás: „Az Aikido esszenciája”
„Az Aikido nem más, mint a szeretet működésének megnyilvánulása. A szeretet formálja a világegyetemet, és tisztít meg mindent. […]
Az Aiki nevet adtam a világegyetem sokféle törvényének, amely a szeretetből született. Ezek a törvények úgy kormányozzák az élet bonyolult szőttesét, ahogy a világunkon megszőtték őket. Az Aikido feladata az, hogy megvalósítsa az egyetemes részvét küldetését a Földön, hogy védelmezzen és ápoljon mindent a természetben.”
Forrás: „Aikido és a természet harmóniája”
„A ki csodálatos működésén keresztül fogod egyesíteni testedet és elmédet, és teszed ezt az egységet eggyé a világegyetem erőivel. […]
Alapfontosságú, hogy az elmét, a testet és a ki-t az egyetemes mozgás ritmusának megfelelő harmóniába hozzuk.
Az Aikido az igazság ösvénye. Az Aikido gyakorlása annak a gyakorlása, hogy az igazság esszenciáját kifejezzük mindennapi életünkben. Ennek a kifejezése idézi elő a Kami hatalmát. Haszontalan dolog elméleteket gyártani; a gyakorlatba kell ezeket átültetni. Csak akkor fog az igazság ereje kiterjedni testünkben és szellemünkben, ha valóban eddzük magunkat, és az Aikido a ki segítségével egyesíteni fogja testünket és szellemünket magával a világegyetemmel.”
Forrás: „Aikido és a természet harmóniája”
Saotome Mitsugi shihan, O-Sensei közvetlen tanítványa
„Az Aikido nem sport, hanem egy tan, egy nevelési folyamat az elme, a test és a szellem edzésére. A fizikai technika nem az igazi cél, hanem a személyiségfejlesztés és szellemi növekedés eszköze.
Az Aikido-dojo nem tornaterem, hanem az a hely, ahol Ueshiba Morihei mester tanításait tanulják. A dojo nem az a hely, ahol az ember saját személyiségét fitogtatja, hanem az, ahol lélekkel telíti és megtisztítja testét, elméjét és szellemét. A tiszteletre, őszinteségre, szerénységre épülő helyes magatartás és a megfelelő légkör alapfontosságú a tanulási folyamathoz, és mivel az Aikido harcművészet, alapfontosságú mindenki biztonságához.”
Forrás: „Aikido és a természet harmóniája”
Az Aikido öt alapelve – az Alapító tanítása szerint
- Az Aikido az az ösvény, amely egyesíti a világmindenség összes útját az örökkévalóságig. Az Aikido az az Egyetemes Értelem, amely mindent tartalmaz és mindent egyesít.
- Az Aikido az az igazság, amelyet a világegyetem tanít, és amelyet alkalmaznunk kell földi életünkben.
- Az Aikido az az alapelv és az az Út, amely összekapcsolja az emberiséget az Egyetemes Tudattal.
- Az Aikido akkor teljesedik be, amikor minden egyén igazi útját követve eggyé válik a világegyetemmel.
- Az Aikido az erő és a részvét Útja, amely a végtelen tökéletességhez és Isten örökké növekvő dicsőségéhez vezet.
Az Aikido hat pillére
I. a négy irány használata
technika: shiho nage, ude kime nage
II. – irimi
Belépés a támadás vonalába, a „kard alá”, közben oldalra lépés.
technika: irimi nage, juji garami, koshi nage, ten-chi nage, aiki nage
III. – kaiten
Megnyitás és fordítás (=átalakítás).
technika: uchikaiten nage, sotokaiten nage, uchikaiten sankyo, kote gaeshi
IV. – kokyu ho
A légzési erő technikái.
technika: kokyu ho, kokyu nage
V. – osae waza
Leszorítás-technikák.
technika: ikkyo, nikyo, sankyo, yonkyo, gokyo
VI. – ushiro waza
Hátulról jövő támadások.
technika: ushiro kiriotoshi + bármely technika hatulról