n
Nagy öröm mindannyiunknak, akik részt vettek és részt vesznek a Misogi életében, hogy dojónk újabb mérföldkőhöz, működésének 20. évéhez ért. Ez egy egyesületnél, egy non-profit, senki által nem támogatott szervezetnél manapság igen szép teljesítménynek mondható.
Mindemellett a Misogi igazi érdeme, “teljesítménye” nem az Aikido technikai oldalában rejlik – bár igyekszünk azért erre is kellő figyelmet fordítani -, hanem abban a közösségben, ami 20 évvel ezelőtt megalakult, és a mai napig is létezik, működik.
A mai világban, amikor híján vagyunk az igazi közösségeknek, mert mindent áthat az individualizmus “haladó” szelleme, amikor a csapból is az folyik, hogy “mindent megtehetsz”, “ezt megérdemled”, “élj a mának”, “jogod van hozzá” stb. – nem túl népszerűek azok a harcművészeti dojók, tradicionális közösségek, ahol a fő összetartóerő nem az egyéni érdek, a pénz, a hírnév, hanem a közös munka öröme, a saját személyiségünk és mozgáskultúránk csiszolása.
Ne legyünk szemfogatók, ne áltassuk magunkat, hogy az Aikido a fehér holló, itt minden tökéletesen, egyéni törekvésektől, önzéstől mentesen működik. Annak ellenére, hogy az Aikido nem versenysport, és nincsenek kupák vagy érmek, sajnos az aikidós közösségek ugyanúgy osztódással szaporodnak, ugyanúgy vannak róninok, vándormadarak, akik a könnyebb érvényesülés érdekében dojóról dojóra járnak, ugyanúgy vannak szakadárok, akik megduzzadt egójuknak egyéni utakat keresnek, hátat fordítva mesterüknek.
Ezért vagyok különösen büszke a Misogis-közösségre, ahol bár természetesen van fluktuáció, de egyik haladó tanítvány sem szakadt le, és kezdett neki egy teljesen független rendszer kiépítésének. Sőt, nagy örömmel tölt el, hogy a Misogi 2 új dojóval bővült: id. Fehér Gábor Gazdagréten szúrta le a Misogi zászlaját, míg Kriván Andrea Gyopárka egy gyerek-dojó beindításán munkálkodik. Jó munkát, sikeres közösségépítést és sok örömöt kívánok nekik!
És talán nem lövöm el a szerencsénket azzal, hogy elkotyogom: jövőre valószínűleg a Misogi egy újabb dojóval bővül – ha az Aiki Ó-kami is úgy akarja.
A dojónk “érdeme” tehát a tagjaiban, a haladó és a kezdő tanítványok jelenlétében, a közös munkánkban található. Külön kiemelném a legelső tanítványaimat, Becze Zsoltot, a Misogi Dojo instruktorát, Nagy Gyulát és Koczkás Józsefet, akik a mai napig aktívan dolgoznak, tesznek a közösségért. Velük számtalan közös élményt, külföldi edzőtábort, kalandot éltem meg, és akik példamutatásukkal, stabil jelenlétükkel, később tanítói munkájukkal hihetetlenül sokat tettek azért, hogy a Misogi sikeres és elismert dojója legyen a magyar Aikido-társadalomnak. Köszönöm nekik ezt a 20 évet, köszönöm, hogy jóban-rosszban együtt kitartottunk, és segítettük egymást.
Köszönöm a többi danos tanítványomnak is – a számuk idén már meghaladta a 20-at! -, hogy elkötelezettek maradtak, és kitartó munkájukkal elérték és átlépték azt a küszöböt, ami remélhetőleg nem csak az öv színének fehérről feketébe sötétülésében nyilvánul meg! Ez egy szép teljesítmény, amire mindannyian joggal lehetnek büszkék.
Örömmel említem meg azt is, hogy a misogisok nem csak a dojóban, hanem az élet lightosabb részén is egy csapatot alkotnak. Jó látni, ahogy együtt vacsoráznak, együtt buliznak a szabadidejükben, ami ismét csak egy működő közösség erejét példázza. Nem egyszer megtörtént már az is, hogy misogisok közt szorosabb, a házasságig meg sem álló kapcsolat szövődött, de gyümölcsöző munkakapcsolatok is alakultak már ki a dojóbeli ismeretségek alapján.
Közhelyszerűen szokták emlegetni, hogy az Aikido a szereteten (ai) alapul. Én ezt a magam részéről üres szócséplésnek tartom, és egyáltalán nem látom megvalósulni a gyakorlatban. Mivel az Aikido egy harcművészet – bár messze nem a legdurvább harci irányzat -, zömmel az erősebb egóval rendelkező, harcos karaktereket vonzza. Azokat, akik belül harcosok. Harcosok közt pedig nem a szeretet a legdominánsabb… hanem mondjuk a bajtársiasság, ami a másik segítésében, az “együtt küzdésben” nyilvánul meg.
A haladóknál ez úgy jelentkezik, hogy nem szívatja, hanem határozottan, szigorúan, de segíti a kezdőt – ahogy egy kiváló tanárom mondta a TF-es edzőképzőn: “Nem ellened, hanem érted haragszom!”. A kezdő pedig nem sértődik meg ezen, nem nyávog, nem panaszkodik, nem hadonászik a “jogaival”, hanem örül, hogy tanulhat a nála tapasztaltabbtól. Szükség van erre a fajta alázatra, ami nélkül nem lehet igazi eredményt elérni. Akinek pedig mindez sérti a “személyiségi jogait”, az önként és dalolva távozik. Harcosok közösségében ez a módi.
Szerencsére az utóbbi években is – annak ellenére, hogy a mainstream korszellem pont ennek az ellenkezőjét ontja minden médiumán keresztül – számos olyan kezdő jött a Misogi Dojóba, akikben ott szunnyad, vagy már utat is tört magának a harcos, és akik az Aikido segítségével akarnak jobb, értékesebb emberré válni.
Végezetül, de nem utolsó sorban mély hálámat és köszönetemet fejezem ki mesteremnek, Makó Ferenc senseinek, aki bevezetett az Aikido világába, aki elindított az Úton, és sokat segített abban is, hogy megalakítsam a Misogi Aiki Dojót. Szintén sokat köszönhetek és ezért hálás vagyok Vass Zoltán senseinek, akitől kezdő és középhaladó koromban szintén sokat tanultam a BME-n, továbbá Molnár János senseinek, aki a HBSE vezetőjeként haladó koromtól fogva a mai napig iránymutatást és segítséget nyújt aikidós kérdésekben, ügyekben. Nélkülük sem én, sem a dojó nem tartana itt.
Húsz még gombócból is sok – húsz év hosszú idő: sok-sok tapasztalattal, örömmel, küzdelemmel és néha bánattal jár. Sok új ismeretségre tesz szert az ember, sok segítőtárs csatlakozik hozzá, akikkel közösen dolgozik a közös célért. Köszönöm mindazoknak, akik segítették a munkámat, akik inspiráltak, akik hozzájárultak a Dojó fejlődéséhez, és akiket most nem soroltam föl ebben a cikkben – bizonyára Te is köztük vagy, és pontosan tudod, hogy mit köszönök neked!
Azt kívánom a közösségünknek, magunknak, hogy továbbra is legyen velünk az Erő, tanuljunk sokat egymástól és az Aiki Ó-kamitól, és mindeközben maradjunk természetesek, szeressük azt, amit csinálunk: az Aikidót!
Kárpáti Gábor Csaba
dojó vezető
Köszönjük a kiváló fotókat Holod Jenőnek!
n